Надпреварата за нови комисари, които да оглавят Комисията за защита на конкуренцията започва в четвъртък, 20 февруари, когато изтичат последните часове за издаване на кандидати. Засега битката се заформя между бившия служебен министър по иновациите Росен Карадимов, издигнат от „БСП – Обединена левица“ и доцентът от юридическия факултет на Софийския университет Иван Стойнев, който е номинация на „Продължаваме промяната – Демократична България“.
Още преди седмица Mediapool съобщи, че шеф от ББР се спряга за председател на КЗК. Сега от БСП потвърдиха пред изданието, че издигат Росен Карадимов и Желю Бойчев. Самият Карадимов в момента е в Надзорния съвет на ББР.Миналата седмица съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков допусна, че новият председател на органа, борещ картелите по информация на формацията, ще е свързан с Делян Пеевски.
Кариерата на Росен Карадимов е сред политическите ветерани на БСП, известен като последния първи секретар на Димитровския комунистически младежки съюз (ДКМС), който по времето на социализма беше трамплин към висшето ръководство на БКП. Той е депутат от БСП до 1997 г., след което отива при отцепилата се от партията „Българска Евролевица“ начело с Александър Томов и Николай Камов. Завръща се към БСП през 2005 г. като съветник на премиера Сергей Станишев. Тогавашни депутати от левицата твърдят, че влиянието му е огромно. По това време името му изскача и покрай лобистката афера „Хохегер“, заедно със съпругата на Станишев.
През този период влиянието на Росен Карадимов върху политическия живот е значително, за което се съди от отделни изказвания на различни публични фигури. Например бившият собственик на КТБ Цветан Василев, обвинен за източването на банката, неколкократно е споменавал в интервюта за „тандема Пеевски-Карадимов“, който упражнявал силно влияние върху цифровизацията на ефира – процес, в който КТБ имаше сериозно участие.
Името на Карадимов изплува и от материалите по делото за фалита на КТБ. Свидетелката Юлия Илиева, която е била касиерка във фирмите около банката, казва по време на разпит, че Росен Карадимов идвал „всеки месец за 10 хил. евро на ръка“. Самият Цветан Василев в много интервюта е споменавал, че Росен Карадимов и Делян Пеевски имат сериозен принос за цифровизацията на ефира и свързания с него бизнес на КТБ.
Друга връзка на Карадимов към ДПС и Пеевски е настоящият подуправител на БНБ и бивш депутат от ДПС Петър Чобанов, с когото са били в управата на основания през 2008 г. Институт за нов икономически напредък преди Чобанов да стане финансов министър в кабинета „Орешарски“.
Росен Карадимов е автор и на правно становище, с което държавната ББР оправдава големия кредит от 31.8 млн. евро към контролираното от видния функционер на БСП Георги Гергов дружество „Международен панаир Пловдив“ АД и свързаното със семейството на Георги Гергов „Слънчев ден резиденс“ ЕАД.
Благодарение на това становище, както и на друго, написано от бившия служебен премиер проф. Огнян Герджиков, прокуратурата не установи нищо нередно по сигнала на Фондация Антикорупционен фонд за нарушения при отпуснатия от държавната Българска банка за развитие (ББР) кредит към фирми на бизнесмена и член на Изпълнителното бюро на БСП Георги Гергов и неговото семейство.
Интересен факт е, че Карадимов е във финансови взаимоотношения с Билян Балев, един от изпълнителните директори на ББР по времето, когато са отпуснати кредитите за фирмите на Гергов. Във финансовите отчети на британската фирма FINNIVEST LLP (100% собственост на изпълнителния директор на банката към този момент Билян Балев) Карадимов е с отпуснат личен кредит в размер на 114 480 британски лири, а на Нина Ненова (жената, с която живее на семейни начала) – безлихвен личен кредит от 251 856 британски лири.
През 2009 г. в интервю пред „Труд“ бившият спортен министър Весела Лечева казва: „Може да ви звучи тежко днес, но двама души управляваха държавата в края на нашия мандат – Делян Пеевски и Росен Карадимов. Мисля, че никой не би трябвало да се изненадва“.“Това интервю на Весела Лечева е дадено в едно доста емоционално състояние, което не отговаря на истината“, коментира Карадимов през януари т.г. и допълва, говорейки за себе си в трето лице: „Росен Карадимов е бил съветник на премиера Станишев, а доколкото си спомням тогава Делян Пеевски беше заместник-министър. Няма как един съветник и един заместник-министър да управляват България.“
От 1991 година Карадимов е преподавател по Гражданско право – обща част, облигационно право и правен режим на интелектуалната собственост, част от която са и правила за закрила срещу нелоялна конкуренция.
ПП-ДБ залагат на експерт по конкурентно право
ПП-ДБ залагат на експерт по конкурентно право. Това е доц. д-р Иван Стойнев от юридическия факултет на Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Той е специалист с 16 години юридически стаж в сферата – право на ЕС, правен режим на защита на конкуренцията в ЕС. Гост-преподавател е в чужди университети. В детайли, е магистър по „Право“ от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (2005 г.) и магистър по Право на Европейския съюз от Université Paris II – Pantheon Assas, Франция (2007г.).
През 2011 г. защитава с отличие и похвала на журито докторска степен по Право на Европейския съюз в Université Paris II – Pantheon Assas, Франция, с тема „Влияние на концентрациите върху изграждането и функционирането на вътрешния енергиен пазар“.
През 2013г. е избран за главен асистент по Право на ЕС в ЮФ на СУ и лектор към Международната магистърска програма „Право на ЕС“, а от 2018 г. е доцент. В периода 2015-2017 г. е гост-докторант към Университета на Лотарингия и стипендиант на Френското правителство за върхови научни постижения.
В периода 2002-2003г. е сътрудник към Комисия по енергетика към 39-то Народно събрание. Има публикувани редица статии в областта на конкурентното право и енергетиката, като през 2018 г. излиза от печат и първият том от монографичното му изследване, посветено на „Правния режим за защита на конкуренцията в ЕС“.
В периода 2012-2015г. съвместно с проф.д.ю.н Атанас СЕМОВ реализира първия за факултета Модул „Жан Монет“ ( „Европейско ядрено право“), финансиран от Европейската комисия.Ръководител е на отборите на Юридическия факултет за участие в състезанията – EROPEA Moot Court Competition ( от 2012г.) и European Law Moot Court Competition ( от 2017г.). Чете лекции в Университета на Лотарингия, Център за обучение на адвокати, Институт по публична администрация и др.
От 2013 г. е адвокат към Софийската адвокатска колегия. Член е на Българската асоциация по международно право, а от 2018 г. е неин главен секретар. От 2019 г е ръководител на Международната магистърска програма „Право на ЕС“.
Области на компетентност: Право на Европейския съюз; Конкурентно право, Енергетика.
Владее отлично френски и английски.
Източник: Mediapool