Архиви

Царица Йоана и българските конвентуалци през 1923 г.

Царица Йоана и българските конвентуалци през 1923 г.

Йоанна Савойска, тогава италианска принцеса и сестра ѝМафалда се разболяват тежко от коремен тиф. Лекарите не дават надежди. Те са подпомагани от две монахини от Ордена на Света Клара и по време на боледуването принцесата дава обет за преданост към Свети Франциск от Асизи в случай на възстановяване. Това е причината години след възстановяването си да избере Асизи за място на венчавката си с Цар Борис ІІІ.
Година преди сватбата от Цариград в различни католически семинарии и колежа в Асизи са прехвърлени да се обучават за свещеници юношите Иван Гаджов, Недялко Романов, Арсен Антонов, Венко Плачков и др. Някои от тях, като Иван Гаджов и Венко Плачков, участват на 25 октомври 1930 г. като министранти при венчавката на царската двойка в базиликата „Св. Франциск“. Още преди сватбата принцесата установява добри отношения с българските семинаристи и по-късно като царица при всяко свое посещение в любимия ѝАсизи, тя не пропуска възможността да се среща с тях и с други бъдещи български духовници, които са обучавани в града.

Конвентуалецът отец Йосиф Гагов в ролята си на председател на Българския помощен комитет в Рим взема участие в честването на пълнолетието на цар Симеон II в Рим през 1955 г. През 1956 г. той гостува на царското семейство в Мадрид. Приживе Царица Йоанна пожелава да бъде погребана в любимия ѝ град Асизи. През 2000 г. тя е погребана в параклиса на братята конвентуалци в общинското гробище на Асизи. В същия параклис (на снимката) са погребани и отците Венко Плачков и Владимир Пенев (родом от Дуванлии).

Царица Йоанна
Царица Йоанна
параклис в град Асизи, Италия
параклис в град Асизи, Италия
👇 Инсталирайте на сайта Промени Раковски! 👇

Последвайте профилите ни в Телеграм, Вайбър и Ютуб, както и ФБ страницата ни!

Сподели:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *