Ден на народните будители
Ден на народните будители
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ БЪЛГАРИ ОТ БЪЛГАРИЯ И ЧУЖБИНА
1 ноември е честван като Ден на народните будители. Празникът е посветен на делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение и всички тези, които са съхранили през вековете духовните ценности на нацията. Празникът се отбелязва за първи път в Пловдив през 1909 г. Цел на честването му е да се прослави делото на Свети Иван Рилски, на светите братя Кирил и Методий, на Йоан Екзарх, на Патриарх Евтимий, на героите от Българското Възраждане – Паисий Хилендарски, Софроний Врачански, Георги Раковски, Петър Берон, Любен Каравелов, на Васил Левски, на Христо Ботев, на Григор Пърличев, на стружките братя Миладинови, на книжари и издатели, на хора на перото и книгата, на мислители и вдъхновители на ценностите на българската национална революция, на българското прераждане от етнос в нация, от средновековни хора в модерни граждани.
На 13 декември 1922 г. ХІХ Обикновено Народно събрание приема Закон за допълнение на Закона за празниците, съгласно който: “Първи ноември да се празнува като всенароден празник на заслужилите българи … Да стане един постоянен национален празник в памет на всички труженици за българското национално и просветно културно възмогване и преуспяване …”. Предложението за промяната е направено от Правителството на Александър Стамболийски на 31 октомври 1922 г. Инициатор на промяната е тогавашният министър на народното просвещение Стоян Омарчевски. От 1 ноември 1923 г. с указ на цар Борис III е обявен за общонационален празник в памет на заслужилите българи.
От 1945 година празникът е забранен от комунистическата власт, но запазен в паметта на българския народ. След дълго прекъсване със Закона за допълнение на Кодекса на труда, приет от 36-то Народно събрание, на 28 октомври 1992 г., се възобновява традицията на празника.
1 ноември официално е обявен за Ден на народните будители и неприсъствен ден за всички учебни заведения в страната. Идеята за възстановяването му е на Петър Константинов, председател на сдружение „Мати Болгария„.
След установяването на Григорианския календар като държавен през 1916 година, Българската православна църква, поради зависимостта си от Константинополската патриаршия, не извършва поправка на църковния календар и продължава да извършва служението по Юлианския календар, според който денят 1 ноември по държавния календар съответства на 19 октомври по църковния Юлиански календар, който е Ден на Св. преподобни Йоан Рилски Чудотворец.
ЕКИПЪТ НА „ПРОМЕНИ РАКОВСКИ“ ЧЕСТИТИ ТОЗИ ВЕЛИК ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ БЪЛГАРИ !
УЧЕТЕ СЕ, ТВОРЕТЕ, ЗАЩОТО САМО ЗНАНИЕТО ЩЕ НИ СПАСИ И ЩЕ БЪДЕМ ВИНАГИ БУДНИ ЗА ИСТИНИТЕ В ЖИВОТА И НЯМА ДА МОГАТ ДА НИ МАНИПУЛИРАТ. САМО БУДЕН УМ НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА ОБОРИ И ЩЕ ОЦЕЛЕЕМ.
ЗНАНИЕТО НИ НОСИ И УДОВЛЕТВОРЕНИЕ И ПЪЛНОТА В НАШИЯ ЖИВОТ.
ЖЕЛАЕМ ВИ ЗДРАВЕ И ЩАСТИЕ !
Последвайте профилите ни в Телеграм, Вайбър и Ютуб, както и ФБ страницата ни!