Традиции, празници и обичаиБългария

На 17 юли почитаме Света Марина и празникът на град Созопол

На 17 юли почитаме Света Марина и празникът на град Созопол
света Марина
света Марина

Църквата почита днес света великомъченица Марина. Празникът на светицата е в третия ден от т.нар. Горещници.

В българските народни вярвания светицата е наричана Огнена Марина и символизира небесния огън. Тя е покровителка на жътвата, нивите и сеитбите. Иконописният канон я изобразява на трон, като лявата ѝ ръка е пред гърдите, а в дясната държи кръст.

Празникът на светицата е в третия ден от така наречените горещници – 15, 16 и 17 юли. Дните са посветени на християнските светци Юлия, Марина и Емилиян. Най-строго се почитат първият и третият горещник. Знае се, че каквото и да се изработи в тези дни, ще изгори, а жените не се захващат с никакви ръкоделия.

На 17 юли се пали жив огън, който се прескача за здраве. От него всеки взема, за да запали домашното огнище. Казват, че през тези дни и от най-засъхналите корита бликва вода, а който се окъпе в тази топла вода, няма да боледува през цялата година. Започват седенките, изпълнени с магии за любов.

Името е от латински произход и означава „морска“. Според народните вярвания светицата е пазителка от змии, закрилница на Черноморието и покровителка на брака.

Тя е родена в Антиохия Писидийска и е била дъщеря на жрец идолопоклонник. Едва 16-годишна е убита мъченически.

Девойката Марина била дъщеря на езичници. По това време римското правителство жестоко преследвало християните. Много от преследваните се криели по пустините и планините. А мнозина оставали в градовете и – като се преобразявали на просяци, стараели се да проповядват и разпространяват словото Божие.

От един такъв християнин 12-годишна Марина за пръв път чула за Исус Христос и сърцето й се изпълнило от любов към него. Тя много желаела да получи св. кръщение, но поради гонението не е имало нито в града, нито в околностите свещеник, който да може да извърши това тайнство. Марина се оставила на Бог и очаквала неговата воля.

Пръв неин гонител станал баща й. Той бил ревностен поклонник на идолите и, когато узнал, че дъщеря му вярва в Христа, намразил я и започнал да се отнася с нея много жестоко.

16-годишната девойка срещнала управителя на източните провинции Олимврий и смело му изповядвала вярата си, заради което била подложена на ужасни изтезания. Молитвите й към Бог да я удостои да мине през водата на кръщението, навели Олимврий на мисълта да я удави. Донесли грамадна каца с вода и хвърлили в нея вързаната девойка. Тя започнала да се моли на Господ да й развърже веригите, а водата да бъде желаното от нея свето кръщение и възраждане за вечен живот. Едва свършила молитвата, оковите се разкъсали и неизказана светлина огряла Марина. Мъченицата стояла във водата и пеела хвалебствена песен. След това била осъдена на смърт.

В много от църквите и манастирите, които носят нейното име, има лечебни води. В чест на света Марина се пали и нов огън в огнището, за да изгори злото.

Имен ден празнуват Марина, Марин, Маринчо, Маринка, Маринела, Марчо, Огняна, Огнян.

град Созопол

На 17 юли Созопол празнува празника на своята закрилница Света Марина. Созополчани вярват, че тя пази тях и града им от лоши поличби и нещастия.

Местност на името на Светицата и параклис в нея събира всяка година жителите на древния град за почит и молитва с курбан за здраве и благодарност за небесната закрила.

Екипът на „Промени Раковски“ честити на всички именници и им желае крепко здраве, късмет и благоденствие!

👇 Инсталирайте на сайта Промени Раковски! 👇

Последвайте профилите ни в Телеграм, Вайбър и Ютуб, както и ФБ страницата ни!

Сподели:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *