петък, май 9, 2025
връщане на данъци от чужбина

Последни новини

Маркетингова агенция област Пловдив

свързани статии

Лъв XIV е новия папа

Кардиналът протодякон Доминик Мамберти току-що обяви това от лоджията на базиликата „Свети Петър“. Много хора се стекоха на площад „Свети Петър“, след като се появи белият дим.

„Annuntio vobis gaudium magnum: habemus Papam!“ – („Нося ви голяма радост: Имаме Папа!“): Преди броени минути кардиналът протодякон Доминик Мамберти провъзгласи добре познатата латинска формула от балкона на базиликата „Свети Петър“, която традиционно съобщава на света името на новия наследник на апостол Петър: „Eminentissimum ac Reverendissimum Dominum, Dominum Robertum Franciscum Sanctæ Romanæ Ecclesiæ Cardinalem , qui sibi nomen imposuit Prevost“.

На български тези думи, изречени за обявяването на новия папа, означават: „Най-преподобният и достопочтен Господин, Монсеньор Робърт Френсис, Кардинал на Светата Римска Църква Превост ,който е прие името ЛЪВ XIV“

Робърт Френсис Превост, ето биографията на новия папа

Първият папа августинец, почти на 70 години, който избра името Лъв XIV. Бивш префект на Ведомството за епископите. Светът научи за неговото избиране за 267 римски папа на 8 май, празник на Дева Мария от Помпей в 18:07 ч., от белия пушек от комина на Сикстинската капела.

Той е вторият американски папа след Франциск, но за разлика от Берголио, шестдесет и деветгодишният американец Робърт Франсис Превост е роден в северната част на континента и е бил пастир в южната част на същия, преди да бъде призован от своя предшественик да ръководи Ведомството за епископите и Папската комисия за Латинска Америка.

Новият епископ на Рим избра името Лъв XIV. Той е роден на 14 септември 1955 г. в Чикаго, Илинойс, в семейството на Луи Мариус Превост, от френски и италиански произход, и Милдред Мартинес, от испански произход. Той има двама братя, Луис Мартин и Джон Джоузеф.

Прекарва детството и юношеството си в Съединените щати, като учи първо в малката семинария на отците августинци, а след това в университета Виланова в Пенсилвания, където през 1977 г. завършва математика и изучава философия. На 1 септември същата година в Сейнт Луис той постъпва в новициата на Ордена на Свети Августин (OSA), в провинция „Дева Мария от Добрия Съвет“ в Чикаго, и дава първите си обети на 2 септември 1978 г. На 29 август 1981 г. произнася вечните си обети.

Той получава образованието си в Catholic Theological Union в Чикаго, завършвайки богословие. На 27-годишна възраст е изпратен от своите настоятел в Рим да учи канонично право в Папския университет „Свети Тома Аквински“ (Анджеликум). В Рим е ръкоположен за свещеник на 19 юни 1982 г. в Августинския колеж „Санта Моника“ от монсеньор Жан Жадо, про-председател на Папския съвет за нехристияните, сега Ведомство за междурелигиозен диалог.

Превост защитава магистратура през 1984 г., а на следващата година, докато подготвя докторската си дисертация, е изпратен в августинската мисия Чулуканас в Пиура, Перу (1985-1986 г.). През 1987 г. той защитава докторската си дисертация на тема „Ролята на местния приор на Ордена на Свети Августин“ и е назначен за директор на отдела за звания и директор на мисиите на августинската провинция „Майка на добрия съвет“ в Олимпия Фийлдс, Илинойс.

На следващата година той достига мисията в Трухильо в Перу, като ръководител на проекта за общо образование на августинските кандидати от викариатите Чулуканас, Икитос и Апуримак. В продължение на единадесет години заема длъжностите на приор на общността (1988-1992), директор по образованието (1988-1998) и учител на новициатите (1992-1998), а в архиепископията на Трухильо – съдебен викарий (1989-1998) и професор по канонично право, патристика и морал в главната семинария „Сан Карлос и Сан Марсело“.

Същевременно му е поверена и пастирската грижа за енория „Дева Мария Майка на Църквата“, по-късно учредена като енория с титлата „Света Рита“ (1988-1999), в бедните покрайнини на града, а от 1992 до 1999 г. е енорийски администратор на „Дева Мария от Монсерат“.

През 1999 г. е избран за приор-провинциал на августинската провинция „Майка на добрия съвет“ в Чикаго, а две години и половина по-късно, на обикновения генерален капитул на Ордена на Свети Августин, събратята му го избират за генерален приор, като го потвърждават през 2007 г. за втори мандат.

През октомври 2013 г. се завръща в своята августинска провинция в Чикаго и е директор на обучението в манастира „Свети Августин“, първи съветник и провинциален викарий; позиции, които заема, докато папа Франциск не го назначава на 3 ноември 2014 г. за апостолически администратор на перуанската епархия Чиклайо и едновременно с това за титулярен епископ на Суфар. На 7 ноември той встъпва в епархията, в присъствието на апостолическия нунций Джеймс Патрик Грийн, който го ръкополага за епископ месец по-късно, на 12 декември, празника на Дева Мария от Гуадалупе, в катедралата на Дева Мария.

Неговото епископско мото е „In Illo uno unum“ (Само един в Него), думи, които Свети Августин произнася в проповед, Изложение на Псалм 127, за да обясни, че „въпреки че ние, християните, сме много, в единия Христос сме едно“.

На 26 септември 2015 г. е назначен за епископ на Чиклайо от аржентинския папа, а през март 2018 г. е избран за втори вицепрезидент на Перуанската епископска конференция, в рамките на която е и член на Икономическия съвет и председател на Комисията за култура и образование.

През 2019 г. Франциск го включва сред членовете на Конгрегацията за духовенството, а на следващата година – сред тези на Конгрегацията за епископите. През същата 2020 година, на 15 април е назначен за апостолически администратор на перуанската епархия Каляо.

На 30 януари 2023 г. папата го призовава в Рим за префект на Ведомството за епископите и председател на Папската комисия за Латинска Америка, като го повишава в архиепископ. И в Консисторията от 30 септември същата година го издига в кардиналски сан за кардинал, като му назначава дяконството на Света Моника. Превост я поема на 28 януари 2024 г. и като ръководител на Ведмоството участва в последните апостолски пътувания на папа Франциск и в първата и втората сесия на XVI Обикновено общо събрание на Синода на епископите за синодалността, проведено в Рим съответно от 4 до 29 октомври 2023 г. и от 2 до 27 октомври 2024 г.

Междувременно, на 4 октомври 2023 г., Франциск го включва сред членовете на Ведомството за евангелизация, Секцията за първа евангелизация и Новите местни църкви; за Учението на вярата; за Източните църкви; за духовенството; за Институтите на богопосветен живот и Обществата на апостолския живот; за култура и образование; за законодателни текстове; на Папската комисия за града-държава Ватикана.

По време на последната хоспитализация на своя предшественик в поликлиниката „Джемели“, Превост е оглави молитва за здравето на Франциск на площад „Свети Петър“ на 3 март.

Източник: Ватикана нюз

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

Най-четени